30 sierpnia 2016

Prosty sposób na piękny ogród bez wysiłku


Nie wszyscy lubią prace ogrodowe, ba są tacy, którzy nie lubią roślinek, ale każdy chciałby mieć schludne, ładnie zaaranżowane podwórko. Najlepiej żeby było: kolorowo, pachnąco, bezobsługowo i jeszcze zachwycało sąsiadów. Czy jest to możliwe? Poznaj prosty sposób na piękny ogród bez wysiłku!

Wiele napisano o mało wymagających roślinach i ogrodach dla leniwych. Faktem jednak jest, że im więcej roślin w ogrodzie i im większa przestrzeń im przeznaczona – tym trzeba mieć więcej czasu żeby o nie dbać. Nie każdy ten czas ma. Nie każdy też lubi: pielenie, przycinanie, podlewanie itp. Chcemy żeby ogród wyglądał pięknie tak sam z siebie, bez wysiłku, pracy. Możemy zatrudnić ogrodnika lub osobę, która się nim zajmie, ale są to koszty. Czy można mieć zatem piękny ogród prawie bez wysiłku?

No tak całkiem bez wysiłku to się nie da. Rośliny to jednak żywe organizmy. Zaniedbane – zdziczeją, zagłuszą je chwasty. Ale są sposoby na ułatwienie sobie życia. Dziś pierwszy z nich – pojedyncza rabata.

Jeżeli zakładasz ogród lub coś chcesz zmienić w już istniejącym, a nie jesteś fanem prac ziemnych, mam dla Ciebie prostą radę – nie liczy się ilość lecz jakość. Jedna piękna i zadbana rabata przykuje wzrok bardziej niż posadzony bez ładu ciąg krzaków przy ogrodzeniu. Wystarczy dobry pomysł aby stała się głównym akcentem i powodem do dumy.


                I. Kompozycja dla osób kochających pracę w ogrodzie. Całe mnóstwo roślin tworzących malowniczy ogród, który aby nie stracił na atrakcyjności, musi być pieczołowicie pielęgnowany. Ładne, duże rabaty z piętrowo ułożonymi roślinami, przemyślane kolorystycznie i pokrojowo. Pielęgnacja zajmuje dużo czasu, a zakup takiej ilości roślin to duży koszt. Polecam dla pasjonatów.

II.    Prosty żywopłot, np. z żywotników, często spotykany w ogrodach. Dobrze osłania od sąsiadów ale jest smutny i nijaki. Dobry na początek.

                  III.  Kolorowa rabata na tle żywopłotu. Połączenie opcji I i II. Przyciąga wzrok. Mniej roślin to niższy koszt i mniej czasu poświęconego na pielęgnację. Jeśli odkryjesz w sobie ogrodnicze zacięcie – zawsze można rabatę powiększyć. Dobra dla początkujących ogrodników, bo nie zniechęca.

Przykładowe propozycje rabat – w dziale PROJEKTY RABATEK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz