30 sierpnia 2016

Hortensjowa rabata
Kompozycja z roślin łatwych w uprawie, mrozoodpornych, szczególnie atrakcyjna późnym latem i jesienią, na stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Niewielka ale bardzo efektowna rabata, skomponowana z 5 gatunków roślin łatwych w uprawie. Na tle żywopłotu, np. z cisa lub żywotników zaplanowano jako główny element - hortensje bukietowe ‘Limelight’ – krzewy o wyprostowanych pędach, dorastające do wys. 2 m. Preferują one gleby lekko kwaśne, próchnicze i zasobne. Mocne cięcie wczesną wiosną gwarantuje ich obfite, coroczne kwitnienie. Kwiaty zebrane są w duże, wiechowate kwiatostany, początkowo limonkowe, później białe; kwitną VIII-X. Zasychające na krzewie kwiaty nabierają różowego koloru i stanowią ozdobę zimowego ogrodu.

Nad nimi przewieszają się miskanty 'Gracillimus' dodając kompozycji lekkości. Elegancki wygląd roślina zawdzięcza żywo zielonym, wąskim liściom tworzącym regularną kulistą, przyjemnie szumiącą na wietrze kępę.

Kolejnymi elementami rabaty są rozchodniki ogrodowe 'Matrona' (można je zastąpić inną odmianą). Są to rośliny super proste w uprawie. Poza słońcem i lekkim podłożem niewiele potrzebują. Osiągają 60cm wysokości i tworzą zwarte rozety, złożone z mięsistych liści w odcieniu purpurowym. Kwitną VIII-X, tworząc ciemnoróżowe, płaskie, gęste kwiatostany. Na zimę zostawia się je na rabacie. Wabią motyle.

Pod nimi ładnie prezentować się będą ozdobne z liści bergenie sercowate. Są to jedne z bardziej dekoracyjnych i najmniej wymagających bylin ogrodowych. Dzwonkowate, ciemnoróżowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany na szczytach pędów czynią rabatę atrakcyjną wiosną, IV-V. Liście mają sercowaty kształt, są duże, gładkie, błyszczące, skórzaste. Jesienią czerwienieją, utrzymują się przez całą zimę.

Tyle teorii.

Rabatka jest naprawdę atrakcyjna i nie trzeba jej poświęcać dużo czasu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz