09 września 2016

Sekrety chwastów – czy mają tylko złe strony?


Chwasty: złe, niedobre, nieestetyczne, niechciane rośliny. Zagrażają uprawom i roślinom ozdobnym, konkurując z nimi o: wodę, składniki odżywcze, światło. Są ekspansywne i niemal niezniszczalne. Bez ingerencji człowieka nie wyginą, a jeśli zaniedbamy ogród – powrócą i zarosną każdą wolną przestrzeń. Są częścią natury – a ta zawsze upomni się o swoje. Dlatego odchwaszczanie jest na stałe wpisane w posiadanie ogrodu! Poszukajmy jednak pozytywnych stron i wsłuchajmy się w przyrodę, która poprzez chwasty mówi do nas…
Dlaczego chwasty tak łatwo opanowują ogród?

Dlaczego te rośliny niepożądane i rosnące w niewłaściwym miejscu (z punktu widzenia człowieka) są samowystarczalne? Odpowiedź jest prosta – rosną bujnie w takich warunkach jakie są dla nich korzystne. Chwasty są roślinami dzikimi, idealnie przystosowanymi do siedliska w którym żyją. To dlatego rosną same, choć nikt ich nie sieje i nie pielęgnuje. Nie przeszkadza im: susza, słaba gleba, są plenne, rosną szybciej niż rośliny ozdobne, łatwiej przystosowują się do zmian.
Czy rośliny ozdobne, na których nam zależy nie mogłyby być tak samo bezproblemowe?

Jest to możliwe. Zamiast walczyć z naturą trzeba się do niej dostosować! To jedna z podstawowych zasad w „niekłopotliwym” ogrodzie. Sadź to, co w zastanych warunkach będzie silne i zdrowe bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych a jednocześnie samo stawi czoła chwastowej konkurencji. Jeśli posadzisz rośliny dobrane do warunków panujących w ogrodzie (czyli weźmiesz pod uwagę min.: klimat, rodzaj gleby, jej wilgotność, nasłonecznienie), to jest duża szansa, że zachowają się one tak jak chwasty i będą pięknie rosły przy niewielkiej interwencji i nakładzie pracy. Logiczne, prawda?Rośliny można oczywiście dostosować do ogrodu, ingerując w istniejące warunki, np. przez zmianę odczynu gleby, jej struktury, założenie nawodnienia, okrywanie roślin na zimę, ale wymaga to większego wysiłku, zaangażowania i wiedzy o tym jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Załóżmy, że koniecznie chcesz mieć w ogrodzie wrzosy, a masz zasadową, gliniastą glebę. Nie będę Ci mówiła, że to niemożliwe i nie idź tą drogą. Stosunkowo łatwo jest zdrenować teren, dosypać kwaśnego torfu, piachu i posadzić roślinki. W kolejnych latach trzeba będzie nawozić, zakwaszać, dosypywać kory. Jeśli jednak chcesz mieć ogród jak najmniej "obsługowy" i niekłopotliwy - nie dodawaj sobie pracy.Chwasty – na co wskazują? O czym informują?

Obserwacja chwastów dostarcza cennych wiadomości o stanowisku, na którym żyją. Niektóre gatunki są roślinami wskaźnikowymi – czyli rosną bujnie tylko na określonym typie gleby. Chwasty mogą „informować” o pH gleby, jej strukturze i warunkach wilgotnościowych. Można przyjąć, że nie ma złej gleby, trzeba tylko posadzić odpowiednio dobrane rośliny, niemniej jednak posiadacze pokrzyw będą tu mieli największe pole do popisu.


gleba:
dobrze rośnie na niej:

kwaśna
fiołek trójbarwny
wrzos zwyczajny
koniczyna polna
szczaw polny
mchy

zasadowa
fiołek polny
mak polny
ostróżka polna

wapienna
miłek wiosenny
podbiał pospolity
czyściec prosty

ciężka i gliniasta
rumian pospolity
bylica pospolita
komosa biała

piaszczysta, uboga w próchnicę
babka wąskolistna
koniczyna polna
turzyca piaskowa

bogata w próchnicę
pokrzywa zwyczajna
pokrzywa żegawka
tasznik pospolity

wilgotna i podmokła
skrzyp polny
jaskier rozłogowy
rdest kolankowy

bogata w azot
pokrzywa zwyczajna
komosa biała
przytulia czepna

uboga w azot
koniczyna biała
babka lancetowata i zwyczajna
wyka drobnokwiatowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz