10 października 2016

Bezobsługowe cebuloweKwitnące rośliny cebulowe to zwiastuny wiosny. Pierwsze gatunki budzą ogród do życia już od lutego. Warto mieć taki radosny, kolorowy akcent, który napełni Cię optymizmem po zimie. Aby cieszyć oczy tymi symbolami wiosny – trzeba posadzić cebulki jesienią, właśnie teraz jest na to najlepszy czas. Wybór w sklepach jest ogromny.


Jak dobrać gatunki bezobsługowe i tanie?


Po pierwsze – wybierz cebule których nie trzeba corocznie wykopywaćJeśli chcesz oszczędzić sobie kłopotu wynikającego z: wykopywania, przechowywania i ponownego sadzenia cebul – wybierz takie, które nie wymagają corocznie tych zabiegów.


Tulipany powinno się wykopywać co roku na czas letniego spoczynku. W przeciwnym razie cebule staną się mniejsze i kwitnienie będzie słabsze. Wyjątek stanowią grupy tulipanów: botanicznych (czyli miniaturowe i z grupy Kaufmanna, Fostera i Greiga), oraz z grupy Darwina, które mogą pozostać w ziemi przez 3-4 lata.


Podobnie postępujemy z narcyzami. Odmiany botaniczne naturalizujemy i pozostawiamy na rabatach przez kilka lat, a bardziej wymagające odmiany wielkokwiatowe wykopujemy z większą częstotliwością.


Są też gatunki stworzone do pozostawienia w glebie na kilka lat bez ingerencji ogrodnika, ładnie się wtedy rozrastają, rozsiewają i tworzą barwne kobierce kwiatów. Wykopuje się je dopiero gdy zaczynają słabiej kwitnąć. Są to gatunki niskie, takie jak: przebiśniegi, szafirki, cebulice, śnieżniki, ranniki, zawilce oraz wysokie szachownice. Nie są to kwiaty zbyt popularne – a szkoda, bo przecież – bezobsługowe. Nie są zbyt wymagające, dobrze rosną w słońcu i półcieniu, na glebach przepuszczalnych, przeciętnej jakości. Doskonale sprawdzają się w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew i krzewów.
Po drugie – ogranicz liczbę gatunkówNie rób pstrokacizny. Zamiast kupować po kilka cebulek różnych rodzajów – skup się na kilku wybranych gatunkach za to po kilkadziesiąt sztuk. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskasz sadząc cebule jednego rodzaju, w dużej masie. Powstaną wtedy barwne plamy kwiatów, o takich samych wymaganiach.Po trzecie – kupuj na wyprzedażachCebule kwiatowe są produktem sezonowym. Generalnie sadzi się je od połowy września do końca października – i wtedy są najdroższe. Pojawiają się jednak w przedsprzedaży od sierpnia, są wtedy tańsze o ok. 10 - 20% od ceny podstawowej. Warto wówczas kupić cebule, które wymagają wcześniejszego sadzenia (koniec sierpnia – narcyzy, szachownica, wrzesień - przebiśniegi, ranniki, zawilce).

Sadzenie listopadowe jest ryzykowne ze względu na możliwość wcześniejszego ataku zimy. Cebulki, które nie zdążą się dobrze ukorzenić – zginą. Jeśli jednak pogoda sprzyja, to warto rozejrzeć się bo na wyprzedażach ich ceny gwałtownie spadają.


Za co lubisz rośliny cebulowe? Masz je w swoim ogrodzie?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz