21 marca 2017

Żywopłot w stylu disco - polo

Zakładając ogród można nadać mu styl: nowoczesny, wiejski, angielski, japoński, itd. Każdy z nich tworzy odmienny klimat, przez zastosowanie charakterystycznych roślin i dodatków. Ważne jest, aby ogród współgrał z właścicielem. Z moich obserwacji wynika, że najpopularniejszym stylem ogrodowym w Polsce jest ogród disco - polo.


Czym wyróżnia się styl disco - polo?


Nazwa może brzmieć nieco kontrowersyjnie, ale idea ogrodu w stylu disco – polo to trend znany w Polsce od lat. W tym wpisie skupię się na jednym z jego elementów, jakim jest popularny żywopłot z żywotników zachodnich, czyli Thuj (łac.), zwanych też tujami.


Co wspólnego mają tuje i muzyka disco – polo?


Tujowe żywopłoty przypominają mi muzykę disco – polo. Dlaczego? Bo ich cechy charakterystyczne są zbieżne. Są to: 


ØPOWSZECHNOŚĆ – nie są „produktem” dla indywidualnego, ale masowego odbiorcy. Ich popularność wynika z elementarnej potrzeby prostoty i nieskomplikowania, lub jak kto woli - pójścia na łatwiznę. Ludzie nie mają teraz czasu, chcą ogrodu bezobsługowego, a tuje dobrze się w ten trend wpisują. Po prostu sadzisz i tyle Twojego wysiłku. Nie trzeba o nie zbytnio dbać, okrywać na zimę. Swoją drogą, muzyka disco – polo i tujowe żywopłoty są tworami made in Poland, nigdzie indziej nie spotykanymi (taki patriotyzm).ØŁATWA DOSTĘPNOŚĆ - można je kupić w każdym centrum ogrodniczym, handlowym, markecie, na rynku… wszędzie. Łatwo się je rozmnaża i szybko rosną, więc szkółki chętnie je produkują. ØNISKA CENA w stosunku do innych produktów, ma istotny wpływ na preferencje zakupowe Polaków.ØKONTROWERSYJNOŚĆ - zarzuca się im: prymitywność, brak oryginalności, niski poziom artyzmu, banalność, powtarzalność.
Niezależnie od tego, jakie jest Twoje zdanie w tym temacie pamiętaj, że:


ØNIE WSZĘDZIE PASUJĄ - jeśli wybierasz się na potańcówkę do remizy strażackiej spodziewasz się zabawy w rytmach disco – polo, ale idąc na ekskluzywny bal – nastawiasz się na orkiestrę i dystyngowane walce, tanga itp. Podobnie – żywopłot z tuj – przed supermarketem będzie na miejscu, a przy domu w stylu dworkowym – niedopuszczalny (przypomnij sobie otoczenie dworu w Panu Tadeuszu – gaj brzozowy, topole i sad; nie ma słowa o żywotnikach).ØGUSTA SIĘ ZMIENIAJĄ – wyśmiewamy się dziś z tego, czego słuchali i co sadzili nasi rodzice, ale czy tego chcesz czy nie, wtopiło się to w realia naszego życia, odciskając na nim trwale swoje piętno. To, co jest popularne, nie zawsze jest tego warte; a to, co powinno ujrzeć światło dzienne, często ulega zapomnieniu. Może być też tak, że to, co dzisiaj nazywamy kiczem czy sztuką, za jakiś czas może ulec przewartościowaniu. ØŻYWOTNIKI TO ROŚLINY JAK KAŻDE INNE - nie można o nich powiedzieć, że są dobre lub złe. Jeśli użyjesz ich z głową, to możesz mieć efekt ciekawszy niż u sąsiada (np. mieszając je z innymi gatunkami - rozbijesz monotonię i urozmaicisz żywopłot). Czy wiesz, że poza najpopularniejszą odmianą 'Smaragd", są też żółte, np. 'Aurescens', ‘Yellow Ribbon'? ØBARDZIEJ ELEGENCKO WYGLĄDA ŻYWOPŁOT FORMOWANY. Żywotniki dobrze wyglądają kiedy wszystkie są cięte i góra żywopłotu tworzy równą linię. Cięcie sprzyja zagęszczaniu się, nie widać pojedynczych okazów tylko żywopłot - bryłę. 

Wyrównaj poziomo. Będziesz mieć wtedy jednolite tło dla rabat, o czym pisałam w artykule Prosty sposób na piękny ogród bez wysiłku.


Jestem bardzo ciekawa jakie jest Twoje zdanie na temat stylu disco - polo. Czy ten trend utrzyma się w najbliższych latach? Jaki styl Ty preferujesz? Jaki ogród najbardziej pasowałby do Ciebie?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz