10 kwietnia 2017

Ogród sensoryczny w stylu rustykalnymWielkimi krokami zbliżam się do końca moich studiów podyplomowych, w związku z tym mam do napisania pracę dyplomową. Praca będzie łączyła w sobie tematykę ogrodu wiejskiego oraz sensorycznego. Pomyślałam, że przy tej okazji mogłabym zrobić coś dobrego dla innych.

Czym jest ogród sensoryczny?


Idea ogrodu sensorycznego, czyli ogrodu zmysłów, polega na zintensyfikowaniu doznań zmysłowych w większym stopniu niż zwykle. Mówiąc wprost: ma być kolorowo i kontrastowo, a kiedy się zamknie oczy - powinno się czuć cudny zapach kwiatów i ziół, słyszeć śpiew ptaków i szum drzew. Zmysł dotyku pobudza wielofakturowa ścieżka, po której można się przechadzać bosą stopą, wprost do grządki z owocami i warzywami, które rozbudzą smak.

Terapeutyczne znaczenie natury jest znane od wieków, ale w pogoni za nowoczesnością idea ta gdzieś się zapodziała. Dziś odkrywamy ją na nowo.

Ogrody sensoryczne są wykorzystywane w hortiterapii czyli ogrodolecznictwie. Przebywanie i praca w takich miejscach sprzyja rehabilitacji osób z niepełnosprawnością ruchową, psychiczną i sensoryczną.
Taki właśnie ogród przydomowy będę projektowała w ramach w swojej pracy dyplomowej. Chciałabym żeby nie była to tylko sztuka dla sztuki ale realna pomoc w rehabilitacji konkretnej osoby. Być może masz niepełnosprawne dziecko - zgłoś się proszę do mnie pisząc na krzakowisko@gmail.com, a być może będę mogła zaprojektować ogród dla Ciebie. Jeśli wiesz o kimś, komu taki ogród poprawiłby zdrowie - podziel się z nim tą wiadomością.
Ale uwaga teren na którym zostanie zaprojektowany ogród musi spełniać konkretne warunki wynikające ze specyfiki kierunku studiów oraz wymagań promotora.
Warunki konieczne, muszą być spełnione łącznie:

  • działka musi być położona na terenie wiejskim,

  • dom i inne zabudowania powinny pasować do wiejskiego pejzażu (może to być drewniana chatka, niewielki dom parterowy, dom w stylu dworkowym).

Do wykonania projektu będę potrzebowała mapy do celów projektowych z naniesionymi zabudowaniami oraz podania gdzie konkretnie ta działka się znajduje. Dane te zostaną wykorzystane w pracy. Zamieszczę także opis rodziny oraz opis choroby z jaką boryka się osoba, która będzie korzystała z ogrodu - bez podawania danych osobowych.

Proszę, pamiętać, że ogród w stylu rustykalnym (a ten taki będzie), nie jest ogrodem dla leniwych i aby pięknie wyglądał trzeba mu poświęcić sporo czasu.

Na wiadomości czekam do Wielkanocy (16.04.2017r.).


Ogłoszenie wyników: nie było zbyt dużego zainteresowania. Podpowiedz mi co Cię zniechęciło? Ogród sensoryczny jest przecież super!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz